Zasięg lotu ptaków

Wykonująca przysłowiowe kółka kukułka to, kojarząca się najprawdopodobniej każdemu z nas, oznaka wiosny. Kukułka zwyczajna to wędrowny ptak średnich rozmiarów, który z dumą przedstawia rodzinę kukułkowatych. Zasięg zamieszkiwania kukułki zwyczajnej jest dość szeroki. Upodobała ona sobie strefę umiarkowaną, a także pokrytą lasami część Euroazji i Afryki.

Zobaczyć ją można również na terenach Azji i w Europie, w której dokładnie omija jedynie Islandię. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaka jest intensywność występowania tego gatunku w naszym kraju, bowiem w niektórych miejscach jest on bardziej, a w innych mniej, liczny. W większości przypadków spotkać go można na niżowym obszarze kraju.

Lot ptaków

Lubi on również przeróżne krajobrazy- zaczynając od lasów i zadrzewień, przechodząc przez tereny rolnicze, kończąc na pobliżu trzcinowisk rozwijających się przy wodnych zbiornikach.  Sylwetka kukułki zwyczajnej jest dosyć smukła. Jej ogon jest długi oraz klinowaty. Ubarwienie samca i samicy łatwo pozwala na rozróżnienie płci osobników. Samiec ma jasnoszarą powierzchnię ciała, głowę, szyję i pierś, zaś ogon jest dużo ciemniejszy, z białymi plamami i charakterystyczną pręgą końcową. Spód ciała  pokryty jest z kolei poprzecznym prążkowaniem w kolorze biało-szarym.

Samice posiadają natomiast charakterystyczny rdzawy nalot na szyi. Wielokrotnie można zobaczyć również samicę, które mają na całej powierzchni ciała ciemne, poprzeczne prążki. Nasada dzioba oraz nogi u obydwu płci są w jednakowej, żółtej barwie. W tym samym kolorze są również tęczówki kukułki zwyczajnej. Kukułka zwyczajna, jako jeden z przedstawicieli kukułkowatych, jest przykładem pojawiającego się u ptaków zygodactyles, czyli specyficznego ukształtowania nóg. Dwa palce skierowane są do przodu, zaś dwa pozostałe w kierunku przeciwnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *